Jak troszczyć się o włosy

Jak troszczyć się o włosy – 7 zasad optymalnej pielęgnacji włosów

Włosy to cudowny dar od natury. Możliwość wyboru spośród różnorodnych fryzur, uczesań, a nawet kolorów, pozwala kobietom na podkreślenie indywidualnej urody i wyrażenie osobowości. Piękne włosy to główny atut, wpływający na całokształt wizerunku i dodający pewności siebie. Aby rzeczywiście cieszyły pięknem, ważna jest wiedza o tym, jak zadbać o włosy.

Niestety, zamiast być źródłem do dumy i radości, włosy bardzo często są jedynie źródłem frustracji. Szorstkość, łamliwość, utrata blasku, przetłuszczanie się, porozdwajane końcówki, to tylko niektóre z problemów, na jakie często skarżą się kobiety. Wielu z nich zapobiec może prawidłowa pielęgnacja włosów. Jakie są jej podstawowe zasady?

1. Myj włosy wtedy, kiedy tego potrzebują

Nie ma jednej, stałej reguły odnoszącej tego, jak często należy myć włosy. Zależy to przede wszystkim od tego, jak momentalnie się one przetłuszczają. Nie bez wpływu na częstość mycia włosów pozostaje też tryb życia, kierowany przez ich właścicielkę – kobieta codziennie uprawiająca intensywny sport, oczywiście będzie też codziennie myła włosy. Należy wiedzieć, że choć samo mycie, o ile jest delikatne, nie niszczy włosów, o tyle ich rozczesywanie po umyciu, a szczególnie suszenie, jest już nieodpowiedne Dlatego, odpowiedź na pytanie, jak zadbać o włosy, wcale nie zawiera się w stwierdzeniu: myć je jak najczęściej. Należy to robić wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, niekoniecznie codziennie.

Myjąc włosy, trzeba zwracać uwagę na to, aby przy tym nie szarpać nimi – mokre włosy mają bowiem otwarte łuski i są w tym czasie jeszcze bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Przy tym, splątane w czasie mycia włosy, bardzo ciężko jest rozczesać, co powoduje kolejną okazję do ich zniszczenia.

2. Nie zasypiaj z mokrymi włosami

Wszystkie wiemy o tym, że włosy nie lubią suszenia suszarką. To na pewno prawda. Wysoka temperatura nie jest dobra do włosów, bez różnicy pod jaką postacią jest im proponowana Dlatego bardzo często zastanawiamy się, jak zadbać o włosy, przychodzi nam do głowy, aby ich nie suszyć. Jest to bardzo dobrym pomysłem pod tym jednak warunkiem, że damy włosom wyschnąć w pozycji innej, niż leżąca. Wilgotne włosy, jak już wspomniano punkt wyżej, są delikatniejsze i bardziej narażone na uszkodzenia od suchych. Idąc spać z mokrymi włosami, narażamy je na tarcie po poduszce i wyginanie ich na wszystkie strony. Ponadto rano po takim zabiegu budzimy się z raczej niezbyt ciekawą fryzurą i natychmiast sięgamy po prostownicę… Taka pseudo pielęgnacja włosów, przynosi więcej zniszczeń niż pożytku. Najlepiej wysuszyć je chłodnym strumieniem powietrza z suszarki.

3.Zatroszcz się o włosy zniszczone

Jeśli już jest za późno na zapobieganie, a włosy dawno już utraciły swoją naturalną sprężystość, lekkość i blask, jest to chwila w którym warto zastanowić się, jak dbać o włosy zniszczone. Osłabienie włosów może być ich zemstą za słabe traktowanie, smażenie prostownicą i lokówką, liczne zabiegi koloryzujące itp., ale może być też objawem niedoborów witamin i minerałów w naszym organizmie. Na pewno dobrze zrobi włosom ograniczenie szkodliwych dla nich zabiegów, jak też zwrócenie większej uwagi na ich prawidłową pielęgnację. Dobrze jest jednak dla ich wzmocnienia, sięgnąć po witaminy na włosy. Są takie witaminy, które w mechanizmie ludzkim człowieka pełnią szczególną rolę, jeśli chodzi o procesy związane ze wzrostem włosów i pazkonci, a także z kondycją skóry. Warto zatroszczyć się o ich uzupełnianie, nie tylko w okresie, gdy widoczne jest osłabienie włosów, ale też na co dzień, profilaktycznie.

4. Czesz włosy szczotką, która delikatnie będzie z nimi się obchodziła

Czesanie włosów, to czynność codzienna, normalna, potrzeba by utrzymać je w ładzie i nie doprowadzić do tworzenia się kołtunów. Bardzo często więc nie zwracamy na tę czynność uwagi. A powinnyśmy. Czesanie włosów to przecież bezpośrednia, mechaniczna ingerencja w nie. Szczotka nie tylko dotyka włosów, ale też, natrafiając na ich splątania, szarpie je i przez to niszczy lub wręcz wyrywa. Zatem, jak dbać o włosy, nadal regularnie je szczotkując? Wybierając taką szczotkę, która będzie dla nich możliwie najbardziej delikatna. Gwarantują to na przykład szczotki, których ząbki są elastyczne.

5.Serwuj włosom domowe zabiegi

Dbanie włosów, poza ich odpowiednim myciem, czesaniem i układaniem, poza sięganiem po witaminy na włosy, to też oczywiście rozliczne zabiegi, nie tylko te w salonie fryzjerskim, ale i do zafundowania sobie indywidualnie w domowym zaciszu. A więc, jak dbać o włosy domowymi sposobami? Na pewno, przy okazji mycia włosów, nie zaszkodzi sięgać po odpowiednie dla nich odżywki. Innym rozwiązaniem na domową pielęgnację włosów, jest ich olejowanie, które polega na wsmarowywaniu we włosy naturalnych olejów, np. kokosowego. Wiele kobiet używa też witaminowe wcierki i ziołowe płukanki. Każde ze sposobów są warte wypróbowania przez każdą z kobiet, która szuka odpowiedzi na pytanie, jak zatroszczyć się

6. Skracaj końcówki

Gdy chcemy mieć długie włosy, każde ich podcięcie wydaje się straszliwą zbrodnią przeciwko ich długości. Niestety pomimo naszych starań końcówki włosów niszczą się dość szybko. Są one najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne – ocierają się o ubrania, bywają przycinane przez suwaki, lub przygniatane paskiem od torebki, zimą wystają spod kaptura i czapki, chłonąc nie tylko zimno, ale i wszelkie zanieczyszczenia. Oznaką, że czas działać, są rozdwojone końcówki. Włos o takiej końcówce, będzie niestety niszczył się coraz bardziej, ku górze. Dlatego końcówki trzeba od czasu do czasu lekko podciąć. Nie tylko poprawi to wygląd całej fryzury, ale też realnie wpłynie na poprawę kondycji włosów. Jak zadbać o włosy, to zadbać całościowo!

7.Unikaj stylizacji na gorąco

Włosy ulegają niszczeniu na skutek wielu czynników zewnętrznych, spośród których nie na wszystkie mamy wpływ. Największą krzywdę swoim włosom, robimy jednak najczęściej my same… Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o włosy, na początku powinnyśmy spróbować ograniczyć liczbę szkodliwych zabiegów, jakim je poddajemy, lub choćby zredukować ich szkodliwość. Czegokolwiek nie obiecują instrukcje obsługi prostownic, czy lokówek, wysoka temperatura, zawsze jest niekorzystna dla włosów, a temperatura bardzo wysoka, może być dla nich wręcz zabójcza. Jeśli więc już musimy używać tych urządzeń do układania włosów, ustawiajmy je na minimalną temperaturę. Identycznie z suszarką – lepiej jest używać chłodnego strumienia powietrza, choć to oczywiste, że suszy on wolniej.

Starając się używać do wszystkich zasad prawidłowej pielęgnacji włosów, na pewno poprawimy ich wygląd, ale przede wszystkim, zadbamy o ich zdrowie. Kobieta, która wie, jak zatroszczyć się o włosy, będzie mogła cieszyć się fantastyczną fryzurą i brakiem zmartwień o to, jak dbać o włosy zniszczone, bo jej włosy po prostu nigdy takie nie będą. Wysiłek wydaje się więc być wart efektów.

One thought on “Zasady pielęgnacji włosów”

Dodaj komentarz