skóra bez zmarszczek

Już od długiego czasu, kwas hialuronowy stosowany jest do zabiegów medycyny estetycznej, w czasie których ta organiczna substancja chemiczna wstrzykiwany jest w głąb naskórka. I z tym właśnie najczęściej się kojarzy – z ingerencją strzykawki w skórę. Nie jest to jednak jedyny metoda kuracji kwasem hialuronowym. W obecnych czasach, zamiast wybierać się do gabinetu medycyny estetycznej, sięgnąć można na przykład po suplement, taki jak kwas hialuronowy tabletki.

Zabiegi na skórę bez zmarszczek

Wiele badań, jak również liczne praktyki medycyny estetycznej, poświadczyły, że kwas hialuronowy na zmarszczki działa w sposób znacznie je redukujący. Tradycyjna forma stosowania kwasu hialuronowego to zabiegi typu anti-aging. Używany do nich kwas hialuronowy jest w formie żelu, którego zadaniem jest punktowe wygładzenie zmarszczki. Jak można się jednak domyślić, zabiegi te nie są tanie. Ponadto, choć pozytywne działanie, wprowadzanego bezpośrednio do głębokich warstw skóry, preparatu z kwasem hialuronowym jest niepodważalne, to jednak stosowanie do tego celu strzykawki, zniechęca wiele kobiet. Zabiegów tych nie wykonuje się też jednorazowo, ale trzeba ponawiać je co jakiś czas, ponieważ kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie.

Zabieg polegający na bezpośredniej aplikacji kwasu hialuronowego do skóry, nie jest na szczęście jedynym dostępnym sposobem na wykorzystanie dobroczynnych właściwości tej substancji. Dla osób z różnych powodów nie mogących sobie pozwolić na zabiegi odmładzające, lub niechętnie do nich nastawionych, pozostaje możliwość sięgnięcia po kapsułki z kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy tabletki – jak działa suplementacja kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy w tabletkach, to trochę inna substancja, niż ta, której używa się w medycynie estetycznej. Ten stosowany do zabiegów jest syntezowany w duże cząsteczki, dzięki czemu zwiększa się czas jego trwałości. Kwas hialuronowy w tabletkach natomiast tworzy cząsteczki relatywnie mniejsze, które ulegają trawieniu i przebudowie. Dzięki temu, substancja przyjmowana doustnie, może spowodować widoczne działanie przeciwzmarszczkowe. Używanie kwasu hialuronowego w takiej formie, w jakiej występuje jako element zabiegów estetycznych, nie dałoby właściwie żadnych rezultatów. Kwas hialuronowy na zmarszczki w postaci tabletek ma formułę dostosowaną do działania po przetrawieniu go w żołądku.

Kapsułki z kwasem hialuronowym i kolagenem nie powodują oczywiście tak szybkiego działania, jak specjalistyczny zabieg. Efekty zabiegu opierającego się na aplikowaniu kwasu hialuronowego, dostrzegalne są właściwie natychmiast, tymczasem, na rezultaty stosowania tabletek, trzeba trochę poczekać. Skutki zarówno pierwszego, jak i drugiego rodzaju kuracji są jednak identyczne – zmarszczki zostają zredukowane.

Eliksir młodości, czyli czym właściwie jest kwas hialuronowy?

Pozostaje pytanie o to, dlaczego to właśnie kwas hialuronowy jest używany do zabiegów medycyny estetycznej, oraz do wytwarzania przeciwzmarszczkowych kremów i suplementów. Otóż ma to miejsce z tego powodu, że substancja ta znajduje się naturalnie w organizmie człowieka, w postaci soli sodowej. W najwyższym stężeniu pojawia się w naszej skórze, ale nie jest to jedyne miejsce jej występowania. Zawartość kwasu hialuronowego w organizmie cały czas się zmienia, codziennie jego część ulega naturalnemu rozpadowi, a w jej miejscu tworzą się nowe cząsteczki. Produkcja wspomnianych nowych cząsteczek w ciele człowieka z czasem jednak zwalnia, a tkanki, w których brakuje dostatecznej ilości kwasu hialuronowego podlegają stopniowej degradacji.

Odkrycie działania tego mechanizmu, pozwoliło na wprowadzenie kwasu hialuronowego do kosmetologii i medycyny estetycznej, w postaci zabiegów odmładzających, kosmetyków wzbogaconych o ten cenny składnik, do stosowania doustnego pojawił się natomiast kwas hialuronowy tabletki.

Z biochemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy jest polisacharydem, czyli cukrem złożonym. Cechą, dla niego charakterystyczną, jest niebywała chłonność. Dlatego funkcją, jaką pełni kwas hialuronowy w skórze, jest wiązanie wody. Dzięki jego obecności, skóra jest chroniona przed przesuszaniem się i wiotczeniem. Co więcej, kwas hialuronowy wspomaga walkę skóry z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za przedwczesne umieranie jej komórek. Zapobiega zatem starzeniu się skóry na różne sposoby. W pewien sposób kwas hialuronowy w skórze działa także jako bariera przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, słońce czy niskie temperatury.

Jaki kwas hialuronowy wybrać?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, nie da się jednoznacznie podpowiedzieć, jaki wybór będzie najlepszy w przypadku poszczególnych osób. Czy lepszym rozwiązaniem jest zapewnić sobie zabiegi odmładzające z użyciem kwasu hialuronowego, czy w zupełności wystarczy sięgnąć po kwas hialuronowy tabletki. Rozważając kurację kwasem hialuronowym. Należy jednak pamiętać, że pomimo zabiegi dają natychmiastowy rezultat, dość szybko zaczyna on słabnąć, a zabieg trzeba powtórzyć. Najtrwalsze kwasy, jakich używa się do zabiegów anti-aging są w stanie utrzymywać się w skórze do 18 miesięcy. Zwykle jednak pacjentkom wstrzykiwane są kwasy, których wytrzymałość wynosi od 6 do 12 miesięcy. W tym samym czasie, to jest w czasie kilku miesięcy, uzewnętrzniają się natomiast rezultaty zażywania suplementów takich jak tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem.

A więc, w czasie gdy rezultaty zabiegu odmładzającego, nikną z upływem kolejnych tygodni, pozostawiając skórę w coraz gorszym stanie, stosowanie środków takich jak kwas hialuronowy w kapsułkach sprawia, że z każdym dniem stan skóry ulega poprawie. A im dłużej stosujemy suplementację, tym lepsze są tego rezultaty. Pozostaje jeszcze kwestia ceny. O ile spłycenie zmarszczek poprzez wstrzykiwanie w nie kwasu, to wydatek rzędu kilkuset złotych, który co jakiś czas trzeba będzie powtórzyć, o tyle stosowanie kapsułek plasuje się dużo niżej, jeśli chodzi o koszty. Miesięczny zapas tabletek z kwasem hialuronowym nie powinien wynieść więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Zdaje się więc, że na pytanie, jaki kwas hialuronowy wybrać, najlepszą odpowiedzią jest kwas hialuronowy tabletki. Jest to jednak indywidualna kwestia i z pewnością niektórym kobietom bardziej odpowiadać będzie opcja zabiegów.

Dodaj komentarz