kolagen na stawy

Bóle i sztywność stawów, przykre ukłucia, niemiłe odczucia w czasie poruszania się, uczucie „ciężkości” nóg i rąk – tego rodzaju udręki sygnalizują problemy ze stawami. Niestety, choroby stawów to dość powszechna i dotykająca wielu osób przypadłość. W potyczce z nią pomóc może kolagen.

Kolagen – czym jest i jak działa?

Kolagen to białko, główny budulec tkanki łącznej w organizmie człowieka. Z reguły słyszy się o kolagenie w okolicznościach skóry, jej wyglądu i kondycji. Nic dziwnego, ponieważ to kolagen odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry, a jego brak – za pojawianie się prymarnych zmarszczek i zwiotczeń. Jednak białko, jakim jest kolagen, występuje nie tylko w skórze człowieka. Bierze też kluczowy udział w tworzeniu stawów i ścięgien. Dlatego też problemy stawów najczęściej tworzą się, mniej lub bardziej wprost, z niskiej zawartości kolagenu. Ponadto, proteina ta jest zawarta w tkance tworzącej blizny, rogówkę oka, na powierzchni tętnic, w tkankach które tworzą błony śluzowe i wnętrze żył, składa się również na powstawanie kości. Pełni zatem wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie, na których zaburzenie i upośledzenie może wpłynąć jej niedostatek.

To, co charakteryzuje kolagen, to oryginalny profil aminokwasowy, o dużym składnie glicyny i proliny. Tłumne procesy aminokwasowe wpływające na tworzenie kolagenu w organizmie, wymagają zawartości witaminy C. Jej zbyt niskie stężenie powoduje zablokowanie syntezy kolagenu, co następnie wywołuje chorobę, jaką jest szkorbut. Powszechne rozumienie szkorbutu jako skutku braku witaminy C jest więc nie do końca trafne. Choroba ta, charakteryzująca się uszkodzeniami skóry i błon śluzowych, jak również bólami mięśni, stawów i kości, łamliwością tych ostatnich, wypadaniem zębów, częstymi samoistnymi krwawieniami, jest bezpośrednią reakcją człowieka na brak odpowiedniej zawartości kolagenu, który nie może być wytworzony z przyczyny braku witaminy C. Widzimy więc, jak wielką rolę odgrywa nie tylko kolagen na stawy, ale też na wiele innych narządów i układów człowieka. A także, jak okropne zniszczenie jest w stanie nieść za sobą jego zbyt mała ilość.

Zastosowanie kolagenu

Odkrycie właściwości proteiny zwanej kolagenem, oraz zbadanie wielorakiej roli, jaką spełnia w ciele człowieka, pozwoliło na wykorzystanie jej w medycynie i kosmetologii. Kolagen naturalny na stawy, jak i kolagen wykorzystywany do tworzenia innych specyfików, pozyskiwany jest zwykle z organizmów żywych (wyróżnia się kolagen wydobywany z białka rybiego, bydlęcy, wieprzowy). Kolagen stosowany jest w medycynie estetycznej – zarówno w chirurgii plastycznej, jak i między innymi w chirurgii oparzeń, jest bowiem środkiem przyspieszającym regenerację tkanki skórnej. Ma zastosowanie również w wytwarzaniu substytutów tkanki skórnej.

Kolagen stanowi składnik wielu kosmetyków, głównie kremów. Co zajmujące, używa się go także w przemyśle spożywczym, między innymi do produkcji żelatyny. Nie ma żadnych przeciwwskazań do zażywania kolagenu – jako składnik żelatyny, występuje w dużej ilości produktów spożywczych. Jego właściwością jest absolutna hipoalergiczność. Powyższa charakterystyka kolagenu jest przyczyną tego, że znalazł on wykorzystanie również w produkcji różnego rodzaju suplementów diety. Ukazuje się wśród nich między innymi jako kolagen na stawy, ale nie jest mało też preparatów, stosujących jego korzystny wpływ na witalność, zdrowie i wygląd naskórka.

Dlaczego kolagen na stawy w proszku?

Wielokrotnie prowadzone badania pokazały, że specyfiki farmaceutyczne, które zawierają kolagen na stawy, korzystnie wpływają na naturalne procesy zachodzące wewnątrz organizmu, {opierające się|polegające na syntezie kolagenu. Dzieje się tak gdyż dostarczają odpowiednią liczebność składników, składających się na konstrukcję struktury stawowej. Faktem stwierdzonym naukowo jest, że przyswajanie kolagenu powoduje lecznicze działanie na problemy z osteoporozą i zapaleniem stawów. Kolagen naturalny na stawy wpływa na wzrost gęstości kości i ich mineralizację, a jednocześnie pozwala obniżyć uczucie bólu wynikającego ze zmian w chrząstce stawowej. Uzupełnienie kolagenem przeciwdziała doprowadzeniu do jego niedoborów w organizmie, wpływających na pomnażanie stanów zapalnych stawów, lub choroby zwyrodnieniowej stawów.

W przemyśle farmaceutycznym, kolagen na stawy osiągalny jest w różnej formie – tak pastylek, kapsułek, jak również w postaci sproszkowanej. Skład suplementów opartych na kolagenie, zwykle jest analogiczny. Przy zakupie wskazane jest jednak kontrolować, aby dany suplement, poza kolagenem, zawierał również witaminę C, która w naturalny sposób pomaga jego przyswajaniu i pobudza organizm do jego ponadplanowej produkcji. Następnym zasadniczym składnikiem suplementów z kolagenem jest glukozamina, wchodząca w skład macierzy chrząstki stawowej.

Kolagen, zawarty w farmaceutykach, to naturalny i bezpieczny dla organizmu środek. Wybierając kolagen na stawy w proszku, można stosować go w formie rozpuszczonej, przykładowo z ulubionym koktajlem, smoothie, czy też z kawą, co wydaje się lepsze od łykania tabletek. Najważniejsze pozostaje jednak działanie kolagenu i jego dobry wpływ na wiele fukcji w ciele człowieka.

Kolagen na stawy opinie

Kolagen na stawy cieszy się wielką popularnością w gronie osób, które niegdyś skarżyły się na bóle i utrudnienia ze stawami, wśród sportowców, których stawy są wyjątkowo narażone na urazy, jak też wśród wszystkich tych, którzy po prostu chcą zatroszczyć się o zdrowie i zwinność swoich stawów i spożywają kolagen profilaktycznie. W sieci znaleźć możemy wypowiedzi dużej ilości osób zadowolonych z używania tego środka, czy to w niwelowaniu problemów stawowych, czy też w zapobieganiu im. Kolagen na stawy oceny dobre zbiera bardzo często w gronie blogerów promujących aktywny i zdrowy tryb życia.

Nie bez wpływu na nie pozostaje epizod, iż działanie kolagenu nie ogranicza się do uświetnienia funkcjonowania stawów. Jako białko będące głównym budulcem skóry, kolagen jest odpowiedzialny także za jej stan, wygląd i kondycję. Skóra odżywiona kolagenem, to skóra na dłużej zachowująca swoją delikatność, elastyczność, sprężystość – jednym słowem młodość. Stosowanie kolagenu to zatem nie jedynie wybór zdrowia, ale też wybór dłużej trwającej młodości i krzepkości.

Dodaj komentarz